Sklep numizmatyczny - Salon Numizmatyczny "Dzieje Złotego" - Przemyśl
  Start » Monety Polskie od 1995 » Kolekcjonerskie » 10 złotych » 924 Moje Konto  |  Zawartość koszyka  

10 zł 2008 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

[924] Cena: 85,00zł
10 zł 2008 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Kliknij zdjęcie(-a), aby powiększyć
10 zł 2008 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Cechy monety
Nominał: 10 zł
Emisja: 2008
Stempel: Lustrzany
Materiał: Ag 925 + Tampodruk
Średnica: 32mm
Waga: 14.14g
Nakład: 107 000
Stan: Menniczy
Piękna moneta kolekcjonerska z tampodrukiem.

Wybuch Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 1918), w dziejach naszego narodu był wydarzeniem szczególnym. Był to jedyny zryw niepodległościowy na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły w 1918 roku do Macierzy.

Historycy, publicyści i politycy - jak zawsze z okazji określonej rocznicy narodowej lub państwowej - będą z różnych punktów widzenia oceniać Powstanie Wielkopolskie, porównywać jego zasięg, liczbę uczestników i ofiar z innymi zrywami niepodległościowymi, zastanawiać się, czy powstanie było w ogóle potrzebne i jakie dało efekty.

Wśród różnych wypowiedzi zdarzyć się może i taka, która będzie zmierzać do pomniejszenia znaczenia Powstania Wielkopolskiego, tak już bywało.

Nikt jednak nie może podważyć zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, patriotyzmu i ofiarności jego uczestników oraz dobrej organizacji działań powstańczych.

Znaczenie Powstania Wielkopolskiego nie sprowadza się tylko do przyniesienia niepodległości Wielkopolsce. Odegrało ono dużą rolę przez sam fakt odniesionego sukcesu oraz uczestnictwo powstańców w tworzeniu II Rzeczypospolitej, w obronie jej granic i w odbudowie administracji polskiej.
Produkty podobne
1104 - The SELECT would examine more than MAX_JOIN_SIZE rows; check your WHERE and use SET SQL_BIG_SELECTS=1 or SET MAX_JOIN_SIZE=# if the SELECT is okay

select p.products_id, p.products_image, p.products_tax_class_id, IF(s.status, s.specials_new_products_price, p.products_price) as products_price from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p left join specials s on p.products_id = s.products_id where opa.products_id = '924' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '924' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]