Mennica Polska przedstawia pierwszą monetę z niezwykle ciekawej serii monet kolekcjonerskich
“Osobliwości natury”, którą rozpoczyna jako pierwszy
“Widłoróg”. Kolekcja będzie prezentować wizerunki unikatowych, nadzwyczajnych roślin i zwierząt.
Osobliwości przyrody zostaną pokazane na kwadratowych krążkach o wymiarze 40.00 x 40.00 mm o próbie monetarnej Ag 925. Atrakcyjną cechą serii jest niski nakład monet – do 9000 szt.
Awers:
W centralnej części monety: wizerunek głowy królowej, pod nim napisy: ELIZABETH II, 2010, pomiędzy nimi znak Mennicy MW. Pod nimi, wzdłuż krawędzi monety napis: 1 dollar. W tle: wizerunki śladów zwierząt oraz roślin. Z lewej strony, wzdłuż krawędzi napis: Niue Island.
Rewers:
W centralnej części monety : 3 sceny przedstawiające widłoroga w biegu. W tle: krajobraz górski. Na dole, wzdłuż krawędzi monety napis: ANTILOCAPRA AMERICANA (łacińska nazwa widłoroga).
Moneta z certyfikatem Mennicy Polskiej.
Widłoróg - Najszybsze zwierzę na półkuli zachodniej
Wiele osób wie, że najszybszy jest gepard. Rozwija nawet 100 km na godzinę! Ale gepard przebiegnie tak niewiele więcej, niż 200 metrów, a potem pół godziny leży i ciężko dyszy. A widłoróg w tempie prawie 90 km na godzinę przebiega kilka kilometrów, a w tempie 65 km/h – 15 kilometrów! Czemu natura stworzyła w procesie ewolucji aż takie dziwo? Przecież połowa tej sprawności wystarczyłaby, aby zostawić w tyle drapieżniki, które mogą mu grozić na prerii i na pustyni: pumy, wilki, kojoty …
Ta sprawność, to być może pozostałość z przed 18 000 lat, kiedy to na preriach żył amerykański gatunek geparda. Nie wiemy, jak ten gepard biegał, ale zapewne to właśnie do ucieczki przed nim został stworzony ten niezwykły mechanizm – widłoróg.
Szybkość i wytrwałość biegu zależy od tego, w jakim tempie organizm potrafi dostarczać tlen do pracujących mięśni. Sprawność płuc jest pięć razy większa, niż na przykład u dużej kozy, ilość krwi, wyrzucanej przy jednym uderzeniu serca – trzykrotnie większa.