Szósta moneta z serii "
Malarze Świata" (Painters of the World) przedstawiająca dzieło
Ilja Repina. Srebrna moneta w formie sztabki ozdobiona dziełem mistrza "Bukiet" i jego daczą, z pewnością przypadną do gustu wszystkich tym którzy obdarzyli sympatią poprzednie wydanie z Vincentem Van Goghiem.
Moneta bita przez Mennicę Polską.
Inne monety z serii
"Malarze świata".
Ilja Jefimowicz Repin, (ur. 5 sierpnia 1844 w Czuhujiwie, zm. 29 września 1930 w Kuokkala) – malarz rosyjski oraz ukraiński.
Urodził się w miejscowości Czuhujiw. Jego rodzice byli rosyjskimi osadnikami wojskowymi na wschodniej Ukrainie. W 1866 roku, po terminie u miejscowego malarza ikon, Bunakowa, oraz wstępnej nauce malarstwa portretowego, Repin wyjechał do Sankt Petersburga gdzie wkrótce przyjęto go do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu jako ucznia. W latach 1873-1876 jako stypendysta przebywał we Włoszech i Francji, gdzie zetknął się z tamtejszą sztuką impresjonistyczną, która miała wpływ na sposób użycia światła i koloru przez artystę. Jednak styl malarza bliżej przypominał starszych mistrzów Europejskich, szczególnie Rembrandta, a sam Repin nigdy nie został impresjonistą. Po powrocie pracował w Moskwie, od 1882 ponownie w Petersburgu, a od 1900 w Kuokkala. W latach 1894-1907 był profesorem petersburskiej Akademii, a 1898-1899 jej rektorem. Przez cały czas kariery, artysta w swoich dziełach ukazywał przeciętnych ludzi, z którymi sam sie identyfikował. Repin często ukazywał wiejski folklor, zarówno Ukraiński, jak i Rosyjski. W późniejszym okresie twórczości, od 1878 należał do pieriedwiżników;malował obrazy rodzajowe o tematyce z życia współczesnej Rosji, historyczne, portrety min. inteligencję Rosyjską oraz arystokrację, łącznie z ostatnim carem Rosji, Mikołajem II Romanowem.
Iwan Groźny i syn.
Ceniony za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła; jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów.