Sklep numizmatyczny - Salon Numizmatyczny "Dzieje Złotego" - Przemyśl
  Start » Monety Polskie od 1995 » Dukaty lokalne / Zastępcze » 2010 » 1542 Moje Konto  |  Zawartość koszyka  

8 Dukat 2010 - Częstochowa - Fabryka Zapałek

[1542] Cena: 13,90zł  *brak*
8 Dukat 2010 - Częstochowa - Fabryka Zapałek
Kliknij zdjęcie(-a), aby powiększyć
8 Dukat 2010 - Częstochowa - Fabryka Zapałek
Cechy monety
Nominał: 8 Dukat
Emisja: 2010
Stempel: zwykły
Materiał: Bimetal
Średnica: 27mm
Waga: 8.4g
Nakład: 10 000
Dukat lokalny - 8 Dukat
Patronat Honorowy nad akcją objęli:
- Marszałek Województwa Śląskiego
- Prezydent Miasta Częstochowa

Moneta zastępcza "8 Dukat" honorowana do 30.09.2010.
Producentem monet jest Mennica Polska SA.

Historia fabryki
Częstochowska Fabryka Zapałek została założona w 1882 roku przez Karola von Gehliga i Juliana Huch. Była pierwszym tego typu zakładem na ziemiach polskich. W latach 30-tych XX wieku fabryka zapałek została zmodernizowana po pożarze, który zniszczył ją kilkanaście lat wcześniej. Wówczas zakład wyposażono w nowe maszyny, które funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Dziś Częstochowska Fabryka Zapałek poza tradycyjnymi zapałkami z popularnej od lat serii Black Cat, produkuje również inne niestandardowe wybory – zapałki grillowe, kominkowe i reklamowe.

Muzeum zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie powstało w 2002 roku. Jest jedną tego typu placówką w Europie. Jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Śląska. Główną częścią muzeum jest funkcjonująca do dziś fabryka z zabytkowym parkiem maszynowym, gdzie odwiedzający mogą prześledzić cały proces produkcyjny od momentu przygotowania drewna do pakowania zapałek w pudełka. W pierwszej sali wystawowej prezentowane są dokumenty związane z przemysłem zapałczanym i historią fabryki. Dużą ciekawostką jest stała wystawa Rzeźby z jednej zapałki autorstwa Anatola Karonia. W drugiej sali znajduje się jest wystawa filumenistyczna, na której prezentowane są m.in. etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz okresu powojennego i współczesności. Częstochowska Fabryka Zapałek to jedyna i niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się z bliska procesowi powstawania z pozoru tak prostemu produktowi jakim są znane wszystkim zapałki.
Produkty podobne
1104 - The SELECT would examine more than MAX_JOIN_SIZE rows; check your WHERE and use SET SQL_BIG_SELECTS=1 or SET MAX_JOIN_SIZE=# if the SELECT is okay

select p.products_id, p.products_image, p.products_tax_class_id, IF(s.status, s.specials_new_products_price, p.products_price) as products_price from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p left join specials s on p.products_id = s.products_id where opa.products_id = '1542' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '1542' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]