Szczupak
Seria:
Ryby Polskich Akwenów
Emisja: 1 grudnia 2008
Moneta w kapslu ochronnym.
Emitentem honorowym jest Polski Zwi±zek Wêdkarski - organizacja zrzeszaj±ca ponad 600 tys. cz³onków, kontynuator historii i tradycji zorganizowanego wêdkarstwa polskiego, rozpoczêtego w 1879 roku pod zaborami przez Krajowe Towarzystwo Rybackie.
Rewers przedstawia szczupaka wij±cego siê na haku wêdkarza próbuj±cego wyci±gn±æ rybê z wody.
Kolejnymi rybami w serii bêd±:
pstr±g potokowy, lin, sum, karp.
Producent: Mennica Kresowa
Mennica kresowa zaprezentowa³a bardzo ciekawe propozycje dla kolekcjonerów.
Mosiê¿ne Dukaty lokalne ze stemplem
lustrzanym.
Monety s± du¿e o ¶rednicy 32mm (jak srebrne 10z³) i prezentuj± siê bardzo dobrze. Stempel lustrzany i kolor sprawiaj±, ¿e b³yszcz± niemal jak monety z³ote, ale o znacznie wiêkszym rozmiarze.
Jako¶æ wykonania, prezencja oraz
niski nak³ad zapewniaj± du¿e zainteresowanie.
Serie bite w limitowanym nak³adzie, który jest powa¿n± alternatyw± inwestycyjn± dla ci±gle zwiêkszanych przez Narodowy Bank Polski nak³adów polskich monet.
Mennica zapowiada wiele interesuj±cych serii, takich jak: Ryby Polskich Akwenów, Polska Czerwona Ksiêga Zwierz±t, Moje miasto..., Moje województwo..., Miedziak hotelowy i kilka innych.
A to wszystko w bardzo przystêpnej cenie.
Inne monety z
Mennicy Kresowej.
Szczupak osi±ga d³ugo¶æ do 1,5 m i masê do oko³o 10 kg. Okazy ponad 15-20 kg s± rzadkie. Cia³o ich jest sp³aszczone, op³ywowe. G³owa wyd³u¿ona, ze zwê¿aj±cymi siê szczêkami i bardzo szerokim sp³aszczonym pyskiem. Zêby szczupaka na dolnej szczêce s± skierowane do ¶rodka i bardzo ostre, szczêka górna jest ich pozbawiona. Ponadto liczne zêby wystêpuj± na ko¶ci podniebiennej, ko¶ciach miêdzyszczêkowych, lemieszu, ko¶ci gnykowej oraz ³ukach skrzelowych. £uski s± dosyæ ma³e, owalne, mocno osadzone w skórze.Linia boczna dobrze rozwiniêta, czêsto poprzerywana, posiada ona dwa lub trzy rozga³êzienia wzd³u¿ boków. Na g³owie znajduj± siê liczne jamki zmys³owe. P³etwy grzbietowa i odbytowa s± przesuniête mocno do ty³u i po³o¿one blisko siebie. Ubarwienie zmienne w zale¿no¶ci od warunków ¶rodowiska. M³ode osobniki s± zwykle jasnozielone, br±zowawe lub srebrzyste. Ciemne plamy na bokach zlewaj± siê czasami w poprzeczne smugi. Starsze osobniki maj± ciemnozielony grzbiet, ja¶niejsze nakrapiane ¿ó³tymi plamami boki i bia³y brzuch. P³etwy parzyste s± czerwonawe i jasne, na nieparzystych wystêpuj± ciemne poprzeczne paski.
Wystêpuje w ca³ej Europie, z wyj±tkiem Pó³wyspu Iberyjskiego, po³udniowych W³och i po³udniowej czê¶ci Pó³wyspu Ba³kañskiego, a tak¿e pó³nocnej oraz ¶rodkowej Azja i Ameryce Pó³nocnej. ¯yje w wodach s³odkich, zarówno p³yn±cych jak i stoj±cych, oraz w s³onawych wodach Ba³tyku.