Kolejna srebrna moneta kolekcjonerska z ukazującej się od 1993 roku serii
"Zwierzęta Świata", na której uwieczniane są gatunki zwierząt zagrożonych.
Rewers: Centralnie stylizowany wizerunek podkowca małego w locie. Nad nim i z jego lewej strony stylizowane wizerunki dwóch lecących w oddali nietoperzy. U góry i po prawej stronie, na tle fragmentu drewnianej szopy, sylwetki zawieszonych nietoperzy. Poniżej wizerunki pagórków oraz drewnianego zabudowania. U dołu, od lewej strony ku prawej, półkolem napis: PODKOWIEC MAŁY - Rhinolophus hipposideros.
Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2010, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła stylizowane wizerunki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.
Podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros) – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z nielicznie reprezentowanej w Polsce rodziny podkowcowatych.
Areał występowania podkowca małego obejmuje cieplejsze rejony Europy, północną i wschodnią Afrykę oraz niektóre obszary zachodniej Azji. W Polsce można go spotkać na południu kraju - w Sudetach, Pieninach, Beskidach i na Podkarpaciu. Najliczniej występuje w Jurze Krakowsko -Wieluńskiej. Północną granicę jego zasięgu stanowią okolice Częstochowy. W naszym kraju jest to gatunek chroniony.
Długość ciała tego nietoperza wynosi ok. 4 cm, długość ogona ok. 2,7 cm, rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 20 -25 cm, masa ciała waha się od 4,5 do 9 g. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie tego nietoperza jest skórna narośl na pysku, której dolna część ma kształt podkowy (stąd pochodzi jego nazwa). Młode osobniki są ubarwione szarawo. U dorosłych przeważa jasnobrązowy kolor o odcieniu rudawym. W czasie snu podkowiec mały ściśle otacza swoje ciało skrzydłami.